Так Просто!
 1. Так просто
 2. » »
 3. Олена Блаватська - Так Просто!

«Таємна доктрина» Блаватської — настільна книга Альберта Енштейна! «Російська відьма» написала її, коли

У кожної епохи є своя загадка. Однією з найбільш таємничих особистостей дев'ятнадцятого століття є Олена Петрівна Блаватська , геніальна українська жінка, заклала основи теософського руху і першої предпринявшая сміливу спробу об'єднати всі світові релігії.

Олена Блаватська

Є люди, які приходять у світ з яскраво вираженою місією. Ця місія служіння загальному благу робить їх життя мучеництвом і подвигом, але завдяки їм прискорюється еволюція людства.

Олена Блаватська

Такою була місія Блаватської. Більше ста років пройшло з тих пір, коли в один з травневих днів вона пішла зі світу земного. І тільки тепер ми починаємо осмислювати подвиг її життя.

Олена Блаватська

Олена Петрівна Ган, згодом відома всьому світу як Олена Петрівна Блаватська, народилася 31 липня 1831 року в місті Катеринославі (сучасний Дніпропетровськ).

Олена Блаватська

Мати Блаватської — Олена Андріївна Ган, відома письменниця, у дівоцтві носила прізвище Фадєєва і належала до знатного дворянського роду князів Долгорукова, батько належав до роду наслідних макленбурзьких принців Ган фон Ротенштерн-Ган.

Маму Олени Петрівни називали «руською Жорж Санд» за її літературне обдарування, однак вона раптово померла в двадцять вісім років, залишивши двох дочок на піклування діда, таємного радника Андрія Михайловича Фадєєва.

Олена Петрівна народилася недоношеною і з дитинства проявляв незвичайні здібності і крутий норов. Всюди їй чулися дивні голоси, ввижалися привиди, вона бентежила родичів своїми розповідями про потойбічний.

Улюбленим місцем у Лелі (так її називали домашні) була бібліотека. У зовсім юному віці Олена Петрівна перечитала майже всі основні езотеричні праці з бібліотеки дідуся: каббалу, трактатів по алхімії і астрології, легенди про Атлантиду і грецьких жерців.

Олена Блаватська

За словами самої Блаватської, в дитинстві на неї найсильніше вплинули кавалерійські офіцери, друзі і соратники батька, а також буддисти, яких вона вперше зустріла в чотирнадцять років, відвідавши місто Семипалатинськ, що знаходився на кордоні Сибіру і Монголії.

Крім того, від семипалатинских буддистів юна Леля дізналася про далекій містичній країні Шамбалу, яка згодом зіграла в її житті значну роль.

Довга дорога

Звичка до переїздів у Олени Блаватської була сформована ще в роки дитинства. Через службових переміщень батька родині доводилося часто змінювати місце проживання. У Тифлісі взимку 1848-1849 років Олена Петрівна, бажаючи здобути повну незалежність, уклала фіктивний шлюб з людиною набагато старше її — віце-губернатором Єревана Никифором Володимировичем Блаватським.

Олена Блаватська

Через три місяці після весілля Олена втекла від чоловіка і повернулася до своїх рідних. Дід відправив її з двома супроводжуючими до батька в Одесу, але Олені вдалося втекти від них. З Одеси на англійській вітрильнику «Комодор» Блаватська, переодягнувшись юнгою, відпливає в Керч, а потім до Константинополя, де зустрічає російську графиню Кисельову.

Разом вони відправляються в подорож по Єгипту, Греції та країнах Європи. Починається вільний мандрівка Блаватської, яка тривала сорок три роки і повне дивовижних пригод. Хронологію його важко відновити точно, оскільки сама Олена Петрівна щоденників не вела і нікого з близьких з нею поруч не було.

Олена Блаватська

У 1871 році по дорозі в Каїр на кораблі, на якому пливла Блаватська, вибухнув пороховий погріб. Дивом уникнувши поранення, Олена Петрівна залишається без багажу і грошей, однак, досягнувши Каїра, примудряється організувати спиритическое суспільство для дослідження психічних явищ.

Після від'їзду з Каїра Блаватська через Сирію, Палестину і Константинополь в липні 1872 року добирається до Одеси і проводить там дев'ять місяців. Сергій Юлійович Вітте згадує, що Блаватська, «поселившись в Одесі спочатку відкриває магазин і фабрику чорнила, а потім квітковий магазин».

Всього за роки свого життя Блаватська двічі здійснила кругосвітню подорож, побувала в Єгипті і Європі, в Тибеті та Індії, а також у Південній Америці. У 1873 році вона була першою з російських жінок, які отримали американське громадянство.

Вчитель

З ранніх років Олена бачила якогось величного індуса у білому тюрбані. Вона знала його так само добре, як своїх рідних, називала своїм Охоронцем і говорила, що він завжди рятував її у всіх бідах.

Олена Блаватська

Один з таких випадків стався, коли Блаватської було 13 років. Кінь, на якому вона їхала верхи, раптово злякалася і стала на диби. Дівчинку викинуло з сідла, і вона повисла, заплутавшись в стремені. Весь той час, поки не зупинили коня, вона відчувала, що чиїсь руки підтримують її тіло.

За словами Олени Петрівни, це був Махатма Моріа, один з її духовних вчителів. Вона зустріла його наживо в 1852 році в лондонському Гайд-парку.

Пізніше Блаватська передала подробиці тієї розмови. Вчитель сказав, що йому потрібно її участь у роботі, яку він збирається зробити, а також, що їй доведеться провести три роки в Тибеті, щоб підготуватися до виконання цієї важливої задачі.

Вчитель повідомив їй, що таємно з'являвся в її житті і раніше, стежив за її розвитком, а тепер вона готова. Він особисто прийшов сказати їй, що у її житті є особливий сенс, особлива мета: нести знання Вчителів людям. Вона повинна стати ключовою ланкою у поєднанні Заходу і Сходу і встановлення нового всесвітнього духовного порядку.

Але спершу їй потрібно навчатися: вона повинна поїхати в Індію, а потім в Тибет. Там її будуть чекати наставники, і після семирічного періоду послуху вона знайде достатньо знань і здібностей, щоб виконати свою місію.

Таємничий Тибет

У 1852 році Блаватська прибуває до Індії. Діставшись нарешті до Гімалаїв, вона хотіла через Непал їхати далі в Тибет, але британська влада не пустили її. Вчитель в одному з листів велів їй повертатися в Європу. По дорозі вона побувала на Яві і в Сінгапурі. Біля мису Доброї Надії корабель, на якому він плив, зазнав аварії, але всі пасажири врятувалися.

Олена Блаватська

В 1855 році з Сан-Франциско Блаватська вирушила в нове плавання через Тихий океан в Індію, побувавши по дорозі в Японії та Сінгапурі. На початку 1856-го вона дісталася до Калькутти. Це друге індійське подорож проходило вже під безпосереднім керівництвом Учителя.

У наступні два роки Блаватська об'їздила вздовж і впоперек всю Індію. Свої враження вона описала двадцять років потому в захоплюючій книзі нарисів «З печер і нетрів Індостану», опублікованій російською мовою під псевдонімом Радда-Бай.

З третьої спроби, приблизно в 1855 році, Олені Петрівні вдалося проникнути в Тибет, де на берегах священного озера Манасаровар вона долучалася до езотеричного буддизму: вивчала таємні тексти і, в першу чергу, «Тибетську книгу мертвих» з коментарями, медитувала під керівництвом тибетських лам і проходила таємне посвята у світ духу.

Олена Блаватська

Офіційно влада Тибету ніколи не визнавали факт відвідування Блаватської їх країни. У той же час IX Панчен-лама у передмові до видання роботи Олени Петрівни Блаватської «Голос Безмовності» зазначив, що вона кілька років навчалася в одному з найбільших буддійських монастирів Ташилунпо і добре знала попереднього Панчен-ламу.

Теософське товариство

У 1873 році Блаватська вирішила стати громадянкою Сполучених Штатів Америки. У той час Сполучені Штати переживали період захоплення спіритуалізмом. Все незвичайне, що має присмак потойбічного, було в моді і знаходилося в центрі суспільної уваги.

Олена Блаватська

У жовтні 1874 року відбулася її знаменна зустріч з кореспондентом впливової газети «Нью-Йорк дейлі грэфик», колишнім полковником американської армії Генрі Стілом Олкоттом, який придбав популярність своїми репортажами про різного роду таємничі явища.

Блаватська, читаючи їх, проникливо вгадала у автора споріднену душу і постаралася завоювати його дружбу. Дізнавшись про таємні вчителів і про місії Олени Петрівни, Олкотт вирішив присвятити все своє життя просуванню цих цілей. До літа наступного року навколо Олкотта і Блаватської склався невеликий гурток нью-йоркських окультистів, значну роль в якому грав 24-річний ірландець Вільям Джадж.

Олена Блаватська

У вересні 1875 року вони утворили Теософське товариство, що об'єднало спочатку близько двох десятків людей. Полковник Олкотт був обраний його головою, Джадж — секретарем. Згідно зі статутом, товариство мало три мети:


 1. Створення ядра світового людського братерства, незважаючи на расу, віросповідання, стать, касту і колір шкіри.
 2. Заохочення порівняльного вивчення релігії, філософії та науки.
 3. Дослідження законів природи та сил, прихованих у людині.
 4. Блаватська в той день у своєму щоденнику записала: «Дитя народилося. Осанна!». Олена Петрівна писала, що «члени Товариства зберігають повну свободу релігійних переконань і, вступаючи в суспільство, обіцяють таку ж терпимість по відношенню до всякого іншого переконанням і віруванням. Зв'язок їх полягає не в спільних віруваннях, а в загальному прагненні до Істини».

  Олена Блаватська

  У 1882 році міжнародна штаб-квартира Теософського товариства була перенесена в Індію, в містечко Адьяр, передмісті міста Мадрас (з 1996 року перейменований в Ченнай).

  Теософське суспільство слід вважати справжнім дітищем Блаватської. Хоча офіційно Олена Петрівна займала в ньому досить скромну посаду секретаря-кореспондента, її роль, звичайно, була набагато значніше.

  Без неї Теософське суспільство ніколи не набуло б такого впливу, яке мало в подальшому, насамперед тому, що самій теософії як такої в момент його виникнення ще не існувало, точніше, про неї мало що знали.

  Про народження цього вчення можна було говорити лише після виходу в світ «Викритої Ізіди» — першого фундаментального твору, в якому Блаватська спробувала синтезувати філософію і науку, історію і традиції.

  На момент смерті Блаватської в Теософського суспільства складалося вже більше 60 тисяч членів. Серед них були журналісти, письменники, художники і навіть вчені. Винахідник Томас Едісон, видатний американський філософ і психолог Вільям Джеймс, ірландський поет Вільям Батлер Єйтс, індійський юрист і політик Мотілал Неру і багато інших.

  Спадщина Блаватської

  У 1885 році Олена Петрівна залишає Індії внаслідок погіршення здоров'я. Деякий час після цього вона живе у Німеччині, Бельгії, поки не переїжджає в Лондон, де продовжує писати книги.

  Олена Блаватська

  У цей період були написані її головні роботи: «Голос Безмовності», «Ключ до теософії» та фундаментальну працю «Таємна доктрина», який повинен був стати підставою довголіття і процвітання Теософського товариства. У цій книзі вона підсумовувала весь свій духовний та інтелектуальний досвід.

  «Таємна доктрина» Блаватської вдалася на славу і стала підручником та улюбленою книгою для тисяч містиків, вчених, поетів, музикантів та письменників. На робочому столі Ейнштейна, за словами його племінниці, завжди лежав тому «Таємної доктрини» з позначками. Лев Толстой включав цитати з цієї книги у свої твори.

  Олена Блаватська

  Олена Петрівна пішла з життя 8 травня 1891 року. Прах її було спалено, а попіл розділений між трьома основними центрами теософського руху (Лондон, Нью-Йорк і Адьяр). З тих пір день її упокоєння наголошується в трьох частинах світу під назвою «День Білого Лотоса».

  1991 рік за ініціативою ЮНЕСКО був оголошений роком пам'яті Е. П. Блаватської. Тільки через сто років після смерті Олени Петрівни людство в якійсь мірі наблизилося до розуміння знань, переданих Вищим Джерелом через свого посланця.

  Олена Блаватська

  На її смерть відгукнулися газети у багатьох країнах світу. Одна з них, індійська «Індіан міррор», у некролозі писала: «Олени Петрівни Блаватської немає більше в земній сфері вона не належала до якоїсь однієї нації. Весь простір землі був її домом, все людство — її братами все життя її була незвичайною. Немає людських мірок, які можна було б прикласти до неї. Вона завжди залишалася єдиною в своєму роді»

  Олена Блаватська

  У своїй автобіографічній книзі «Моє життя» Махатма Ганді зазначав, що на його світогляд вплинули особисте спілкування з членами Міжнародного теософського товариства і читання праць Блаватської. Пізніше Ганді писав: «Я був би задоволений, якби зміг торкнутися краю одягу мадам Блаватської».

  Блаватська зіграла видатну роль у великому діалозі двох цивілізацій — західної та східної. Ознайомивши своїх сучасників з езотеричним індуїзмом та буддизмом, вона проторувала шлях, яким прийшли на Захід трансцендентальна медитація , дзен-буддизм, рух Свідомості Крішни і йога. Багато сторінок її легендарного життя і їх справжнє значення починають відкриватися перед нащадками тільки в наші дні.

Loading...

Залиш свій коментар

 • bowtiesmilelaughingblushsmileyrelaxedsmirk
  heart_eyeskissing_heartkissing_closed_eyesflushedrelievedsatisfiedgrin
  winkstuck_out_tongue_winking_eyestuck_out_tongue_closed_eyesgrinningkissingstuck_out_tonguesleeping
  worriedfrowninganguishedopen_mouthgrimacingconfusedhushed
  expressionlessunamusedsweat_smilesweatdisappointed_relievedwearypensive
  disappointedconfoundedfearfulcold_sweatperseverecrysob
  joyastonishedscreamtired_faceangryragetriumph
  sleepyyummasksunglassesdizzy_faceimpsmiling_imp
  neutral_faceno_mouthinnocent
Олена Блаватська
поділитися на facebook
наступна стаття »