Так Просто!
 1. Так просто
 2. » »
 3. Дочка Пушкіна - Так Просто!

Марія Олександрівна Гартунг — дочка Пушкіна! Померла в повній самоті, від голоду

Марія Олександрівна Гартунг старша дочка Пушкіна, народилася в ніч з 18 на 19 травня 1832 року. 7 червня дівчинку хрестили в Сергіївському «всієї артилерії» соборі. Ім'я вона отримала на честь покійної бабусі Олександра Сергійовича — Марії Олексіївни Ганнібал.

Дочка Пушкіна

У дитинстві дівчинка не відрізнялася міцним здоров'ям і часто хворіла. Це дуже турбувало Пушкіна. « Каже Маша? Ходить? Що зубки? Що моя беззуба Пускина? » — писав він дружині, і тут же додавав: « Вже ці мені зуби! »

У листі до княгині Вяземський поет удавано обурювався: « Дружина моя мала незручність вирішитися маленької літографією з моєї особи ».

Дочка Пушкіна

Маша була єдиною з дітей поета, у кого залишилися хоча б смутні спогади про батька — коли він загинув, їй йшов п'ятий рік, брати та сестра Наталя були зовсім малими.

Дочка Пушкіна

Ранні роки дитинства Марія провела в Полотняному Заводі, в сільському привілля — її відвезли з Петербурга, коли їй було п'ять років. Наталія Миколаївна носила траур і тому вирушила у свій родовий маєток, подалі від світла і суєти.

Дочка Пушкіна

Старша дочка Пушкіна отримала домашню освіту і вже в 9 років вільно говорила, читала і писала по-французьки і по-німецьки, музикувала і грала в шахи. Після повернення до столиці (1839) з Марі і її братами серйозно займався кілька педагогів, рекомендованих друзями батька.

Марі робила великі успіхи в шаховій грі, малюванні і рукоділлі, вивченні іноземних мов. Старша дочка поета гаряче любила російську літературу, володіли неабиякими здібностями, добре грала на фортепіано.

Дочка Пушкіна

Всі, хто зустрічався з Марією Олександрівною, відзначали, що вона була дуже привітна і проста в обігу, незвичайно красива. « Рідкісна краса матері змішувалася в ній з экзотизмом батька, хоча риси її обличчя, може бути, були кілька великих для жінки », — писав сучасник.

Дочка Пушкіна

Біограф Пушкіна Петро Іванович Бартенєв писав про Марію, що, « підрісши, вона зайняла краси у своїй красуні матері, а від схожості з батьком зберегла той задушевний, щирий сміх, про який говорили, що він був у Пушкіна також захоплюючий, як його вірші ».

Дочка Пушкіна

У грудні 1852 року, після закінчення інституту, Пушкіна було височайше завітала у фрейліни і складалася при Государині Марії Олександрівні, дружині Імператора Олександра Другого.

Дочка Пушкіна

Незважаючи на підвищений до неї увагу з боку кавалерів, Марія Олександрівна заміж вийшла пізно, у двадцять вісім років. Її чоловіком став генерал-майор Леонід Гартунг, керуючий Імператорськими кінними заводами в Тулі і Москві.

Після смерті батька, у 1859 році він успадкував маєток в Тульській губернії. Вступивши у володіння Леонід Миколайович зайнявся переплануванням і перебудовою садиби в сільці Федяшево: розбив садибний парк і влаштував греблю з ставком на річці Федяшевке — ставок огинав садибу мальовничим півколом, а його рукав заходив в парк.

Дочка Пушкіна

І зараз двоповерховий будинок вражає розмірами: на першому поверсі були кімнати для прислуги і гостей, кабінет Гартунга, величезна бібліотека та камін, а на другому — 11 великих залів! Існує думка (втім, не підтверджене документально), що цей двоповерховий будинок був побудований за проектом самої Марії Олександрівни.

Їх родове гніздо, де часто влаштовувалися музичні вечори і «чайні бали», стає відомим в окрузі. На одному з балів у 1861 році з Марією Олександрівною познайомився Лев Миколайович Толстой.

Збереглося чимало свідчень, що письменник надав своїй героїні Анни Кареніної своєрідні риси Марії Пушкіної, її оригінальну красу. Він сам визнавав це: в чорновому варіанті його «Анни Кареніної» головна героїня носила ім'я Анастасії (Нани), а прізвище у неї була Пушкіна

Дочка Пушкіна

В експозиції Державного музею Льва Миколайовича Толстого в розділі, присвяченому роману «Анна Кареніна», поміщений портрет М. А. Гартунг, виконаний В. К. Макаровим в 1860 році. На ньому Марія Олександрівна зображена з перловим намистом, що дістався їй від матері, і гірляндою братків у волоссі.

Дочка Пушкіна

А ось як описує Толстой Анну кареніну в романі: « На голові у неї, в чорних волоссі, без домішки, була маленька гірлянда братків і така ж на чорній стрічці поясу між білими мереживами. Зачіска її була непомітна. Помітні були тільки, прикрашаючи її, ці свавільні короткі колечка кучерявого волосся, завжди вибиваються на потилиці та скронях. На витонченою міцній шиї була нитка перлам. »

Їх шлюб закінчився трагічно через 17 років. У 1877 році генерала незаслужено звинуватили в крадіжці векселів та інших цінних паперів якогось Занфтлебена — лихваря, обов'язки душоприказника якого взяв на себе Гартунг.

Прагнучи уникнути ганьби, генерал застрелився прямо в будівлі суду. При ньому знайшли записку, в якій Гартунг повідомляє: «Клянуся всемогутнім богом, що нічого не викрав і своїх ворогів прощаю». Присяжні визнали Гартунга винним, але йому це було вже байдуже.

Посмертно Леонід Миколайович був повністю виправданий, і добре ім'я його було відновлено. Самогубство чоловіка став для Марії страшним ударом. Вона продала маєток і переїхала в Москву. Більше заміж Марія Олександрівна не виходила.

Своїх засобів до існування у неї не було. Вона направила прохання про допомогу імператору Олександру II, і допомогу тут же була надана. Їй призначили пенсію 240 рублів на рік і тільки до сторіччя батька округлили суму до 300 рублів в рік.

В 1899 році, в ознаменування сторіччя з дня народження Пушкіна, в Москві створюється міська бібліотека-читальня, яка була урочисто відкрита 2 травня 1900 року. Марія Олександрівна була попечителькою аж до 1910 року, коли вік та хворобу змусили її відмовитися від роботи.

Дочка Пушкіна

Московська міська бібліотека імені А. С. Пушкіна знаходиться на Елоховской площі, в старовинній садибі XVIII століття. Над парадними сходами — великий портрет М. А. Гартунг.

Марії Олександрівні, єдиною з усіх дітей Пушкіна, довелося дожити до Жовтневої революції. Радянська влада прирекла її на голодне існування, пригадавши її дворянське походження, службу фрейліною в штаті імператриці і взагалі всі «панські заслуги».

Дочка Пушкіна

Її сестра Ганна Арапова (дочка Наталії Миколаївни від другого шлюбу з Ланским) звернулася за допомогою до своєї знайомої баронесі Врангель з проханням не кидати в біді дочка великого поета, останній з живих дітей Пушкіна. Баронеса Врангель, відома своєю благодійністю, написала лист Луначарського.

Нарком освіти направив до Марії Олександрівні працівницю Наркомсобеса для обстеження «ступеня її потреби». Документ на пенсіон для улюбленої дочки Пушкіна Ленін підписав особисто, але тільки за кілька днів до смерті Марії Олександрівни. Померла вона в голодній Москві 22 лютого (7 березня) 1919 року.

Дочка Пушкіна

Наркомсобес, «врахувавши заслуги поета Пушкіна перед російською художньою літературою», призначив пенсію, але перша сума пішла вже на похорон Марії Олександрівни. Свою «радянську» пенсію вона так і не отримала, а її скромний будиночок у Собачому провулку знесли, коли будували Новий Арбат Могила її знаходиться на кладовищі Донського монастиря.

Дочка Пушкіна

Незадовго до смерті у Марії Олександрівни з'явилася звичка подовгу просиджувати біля пам'ятника Пушкіну в Москві. Деякі, побачивши її, сповільнювали кроки або оберталися. Їм було не зовсім зрозуміло, що робить висока струнка жінка, з голови до ніг у чорному, закутана в покривало, в будь-яку погоду біля пам'ятника Пушкіну на Тверському бульварі. Поет Микола Дорізо присвятив їй рядки:

« Вона приходить кожен день сюди І на Тверському бульварі нерухомо Сидить по — старчески, і давні роки З нею подовгу розмовляють ледве чутно. Воспоминанья стареньким хусткою Їй зігрівають зігнуті плечі. Сюди вона приходить постійно З червоною гвоздикою в зморщеною руці, Дочка Пушкіна — улюблениця Марія. «Як Машка?» — в листах він писав про неї. Вона квітка покладе на граніт, Потім в сторону сяде непомітно Про що так довго, так заветно З батьком великим говорить? У всій Росії знати лише їй, Їй, одинокій, седенькой старій, Як були ласкаві і гарячі часом Ось ці пушкінські бронзові руки. Вона встає. Пора йти до себе в квартиру, Йде. Розчиняється у натовпі Неквапливо, мовчки, безіменно »

Залиш свій коментар

 • bowtiesmilelaughingblushsmileyrelaxedsmirk
  heart_eyeskissing_heartkissing_closed_eyesflushedrelievedsatisfiedgrin
  winkstuck_out_tongue_winking_eyestuck_out_tongue_closed_eyesgrinningkissingstuck_out_tonguesleeping
  worriedfrowninganguishedopen_mouthgrimacingconfusedhushed
  expressionlessunamusedsweat_smilesweatdisappointed_relievedwearypensive
  disappointedconfoundedfearfulcold_sweatperseverecrysob
  joyastonishedscreamtired_faceangryragetriumph
  sleepyyummasksunglassesdizzy_faceimpsmiling_imp
  neutral_faceno_mouthinnocent
Дочка Пушкіна
поділитися на facebook
наступна стаття »