Так Просто!
 1. Так просто
 2. » »
 3. Марія Капніст,Марія Ростиславівна Капніст,острів Занкиф - Так Просто!

Марія Капніст — графиня з Гулагу.

Незвичайний, з першого погляду образ, що запам'ятовується. Худоба, глибокі зморшки, палаючі очі, хижий ніс — ідеальний типаж на ролі злісних старух і підступних відьом.

Марія Капніст,Марія Ростиславівна Капніст,острів Занкиф

Мало хто знає, що зовнішність Марії Капніст — наочний результат 15-річної каторги в системі Гулагу, що вся її доля ледь не з перших до останніх кроків — суворе випробування, борошно і катування

Марія Капніст

Капністи (Капнисси) — грецький рід, що походив з острова Занте (нині це острів Закінф ). Славу представники цього сімейства здобули на венеціанській службі, а в 1702 році дож Венеції Альвізе II Моченіго завітав Стомателло Капнисси графський титул.

Марія Капніст,Марія Ростиславівна Капніст,острів Занкиф

Онук Стомателло, Петро Христофорович воював з турками на боці російського імператора Петра I, осів на Україні і незабаром помер. Його син Василь теж став військовим — полковником Миргородського полку і бригадиром, і прізвище своє писав уже «Капніст». Прославився у боях під Очаковом у 1737 році.

Марія Капніст,Марія Ростиславівна Капніст,острів Занкиф

Всі Капністи гідно відповідали девізу на своєму родовому гербі: «У вогні непохитні». Серед них були командувачі козацькими військами, декабристи, громадські діячі, а Василь Капніст увійшов в історію як великий поет і драматург.

По лінії матері Марія Ростиславівна генетично пов'язана з найвідомішими пологами: Апостолами, Голенищевыми-Кутузовыми, відомим запорізьким отаманом Іваном Сірком та українським гетьманом Полуботком.

Дитинство і юність

Марія Ростиславівна Капніст народилася 22 березня 1914 року. Початок її життя було всім на заздрість. Батько, Ростислав Ростиславович Капніст, — граф, багач, видатна фігура.

Марія Капніст,Марія Ростиславівна Капніст,острів Занкиф

Мати, Анастасія Дмитрівна, уроджена Байдак, — благородна, красива жінка, яка знала 18 мов! Розкішний особняк на Англійській набережній в Петербурзі, сам Федір Іванович Шаляпін — друг сім'ї і відданий матушкин шанувальник.

Марія Капніст,Марія Ростиславівна Капніст,острів Занкиф

Шаляпін першим звернув увагу на юну Мирочку (як звали Марію Ростиславовну рідні і друзі). Він давав їй уроки вокалу і хвалив її першу сценічну роботу в домашньому спектаклі. Здавалося, життя буде такою розміреним і щасливою завжди

Все звалилося в 1917 році. Жити в Петербурзі ставало все важче, і Капністи переїхали в Судак. Ростислава Капніста взимку 1921 року розстріляв каральний загін ЧК.

Ліза, старша сестра Марії, смерть батька не пережила — померла від розриву серця. Анастасія Дмитрівна з іншими дітьми ховалася по ярах, особняк був розграбований і зруйнований.

Марія Капніст,Марія Ростиславівна Капніст,острів Занкиф

Через кілька років червоний терор поширився на що залишилися в живих членів сімей. Кримські татари, високо шанували пам'ять графа Капніста, допомогли його вдові і доньці Маші бігти з Судака, забезпечивши їх національної одягом. У шістнадцять років Марія Капніст знову повернулася в Петербург (тепер вже Ленінград).

Покровителем матері став Сергій Миронович Кіров. Мати отримує роботу, дочка — можливість вчитися. Так Марія виявляється в театральній студії. У Ленінграді вона зустрічає колишнього залицяльника Лізи, старшої сестри, — інженера-електрика Георгія Холодовська, знайомого ще по Судаку. Зав'язується роман

Марія Капніст,Марія Ростиславівна Капніст,острів Занкиф

У грудні 1934 року пролунали постріли в Смольному: убитий Кіров. В місті йдуть повальні арешти. Доля спочатку кидає Марію Капніст в Київ, потім в Батумі. І ось перший арешт: 27 серпня 1941 року, вирок — 8 років таборів. Почалося справжнє пекло

Кола пекла

Заарештована як «неблагонадійний елемент» (так як була дворянського роду), Капніст протягом 15 років пройшла безліч найстрашніших таборів: від розжарених пісків Караганди до промерзлих степів Іркутську.

Марія Капніст,Марія Ростиславівна Капніст,острів Занкиф

ГУЛаг — це не замок Іф. Це каторга. Це голод. Це приниження. Кожен день її у бочці опускали у вугільну шахту на 60 метрів. Але ні щоденна виснажлива праця, ні постійні побої, ні домагання начальника табору не зломили її волю.

Пізніше вона згадувала: « Етапи, пересилання, табори. Ніколи не казали, куди ведуть, дознавались потім самі. Назавжди в пам'яті етап від карагандинського табору в Джезказган. Пустеля. Палюче сонце. Сильний вітер з піском. Люди мерли як мухи. Мучила всіх спрага. Джезказган був чи не найбільш страшним місцем. Добували вугілля. Вранці спускалися в шахту, піднімалися вночі. Нестерпно боліли руки і нога ».

Вижити в цих страшних умовах Марії Ростиславовне допоміг її серцевий друг Георгій Холодовский. Де б вона не була, він знаходив її і надсилав посилки з сухарями, сухофруктами, цибулею, рятуючи її від голоду і цинги.

І кожен рік на день її народження, 22 березня, старовинний російський свято — Жавороночный день, вона отримувала свій традиційний, улюблений з дитинства подарунок — випечених з тіста жайворонків.

Коли наглядачі дізналися про вагітність ув'язненої, то примушували зробити аборт. Марія навідріз відмовилася. Посипалися знущання. Їй вибили зуби, щоб не кусалася. Обливали холодною водою й залишали на морозі. Але нічого не допомогло — у 1950 році в таборі Марія Капніст народила дочку Радиславу.

Хто став її батьком, так і залишилося таємницею. Народивши дитину, Марія не отримала поблажок від наглядачів. Навпаки, становище погіршилося. Працювати доводилося більше. Вже на поселенні доводилося вантажити важкі ящики, видаючи себе за чоловіка. Одного разу вона не витримала і втратила свідомість. Після цього Марії полегшили існування. Ради визначили в дитячий сад.

Марія Капніст,Марія Ростиславівна Капніст,острів Занкиф

Довгоочікувану і вистраждану дочка Марія оберігала як могла. Другий термін — десять років — отримала за те, що вдарила виховательку дитячого садка, яка знущалася над її дворічною дитиною. А маленьку Раду тим часом відправили в Красноярський дитячий будинок.

Капніст потрапила в нове висновок і там оголосила голодування, вимагаючи, щоб їй віддали дитину. Вона нескінченно надсилала запити про місцезнаходження дочки, але кожен раз після цього її переправляли в інший табір.

Вижити Марії допомогла дружба з Валентиною Іванівною Базавлук, яку вона зустріла в одному з таборів. Подруги домовилися, що та, яка раніше вийде на волю, та й знайде Радиславу.

Новий початок

У 1956 році Марія Капніст здобула свободу. Георгій Євгенович з прекрасним букетом зустрічав її на вокзалі. І не дізнався. Їй було 44 роки, а виглядала вона стародавньої бабою

Сцена вийшла жахлива, трагічна. Він і вона вже металися по спустілому перону, зрештою Холодовский простягнув Марії Капніст букет зі словами: «Вас не зустріли, і я не зустрів ту, яку чекав». Розвернувся, пішов геть. Марія Ростиславівна окликнула його. Це був шок

Марія Капніст,Марія Ростиславівна Капніст,острів Занкиф

Георгій просто не впізнав у зморшкуватою беззубою сивий жінці свою Марію, ту Марію, якій щомісяця протягом стількох років надсилав посилки, намагаючись хоч якось полегшити табірне життя. Його вираз обличчя, коли він, нарешті, зрозумів, хто перед ним, Марія Ростиславівна запам'ятала на все життя. Вони залишилися друзями, але не більше того.

Дочка, яку розшукала і забрала до себе Валентина Іванівна, не взяла мати. Дівчинка не розуміла, чому мами не було стільки часу. І у неї вже була мати — Валентина Іванівна.

В хвилину відчаю Марія Ростиславівна якось написала: «Я випробувала такі страшні табори, але більш страшні тортури я відчула, коли зустріла свою дочку, яка не хотіла мене визнавати».

Марія Капніст,Марія Ростиславівна Капніст,острів Занкиф

Пізніше між дочкою і матір'ю все ж відбулося потепління. Рада розповідала: «Перший раз я приїхала до мами, коли мені виповнилося 15 років, і потрапила на її день народження. Там я вперше відчула, що це за людина, як її люблять люди.

Марія Капніст,Марія Ростиславівна Капніст,острів Занкиф

Відчувалася незвичайна атмосфера, яку створювала саме вона. У неї завжди збиралася маса людей різних віків і професій. Варто було їй увійти, ніби свіжий вітер, влітав, і починалося дивовижне спілкування».

Після 15 років таборів і пересилок Марія Капніст приїхала в Київ. Життя довелося починати з нуля. Жити було ніде, і вона ночувала на вокзалах, у скверах, телефонних будках. Щоб отримати хоч якісь гроші, працювала масажисткою, двірником. Про сцені і зйомки в кіно навіть не мріяла.

Ролі в кіно

Після таборових поневірянь Марія Ростиславівна у свої 44 роки виглядала на всі 70. Це й допомогло їй отримати першу роль. Вона стояла у фуфайці біля кас кінотеатру імені Довженка, підбіг молодий режисер Юрій Лисенко і зі словами: — У якому фільмі ви знімаєтеся? — потягнув на знімальний майданчик картини «Таврія».

Марія Капніст,Марія Ростиславівна Капніст,острів Занкиф

Успіх цієї дебютної роботи звернув на неї увагу багатьох режисерів кіностудії імені Довженка. Вони приходили в захват від її виразною зовнішністю і завалювали пропозиціями зіграти аристократок, монахинь, відьом. Хижий профіль, гордовитий погляд і старорежимні манери — все це незмінно приковувало погляд глядача.

Марія Капніст,Марія Ростиславівна Капніст,острів Занкиф

У подальшому вона отримала популярність своїми характерними образами — графинь, дам, загадкових старух, циганок і чародійок. В «Нові пригоди янкі при дворі короля Артура» вона взагалі виконала відразу три ролі — Фатум, лицаря і ігумені.

Марія Капніст,Марія Ростиславівна Капніст,острів Занкиф

У знаменитому пригодницькому фільмі «Бронзовий птах» Марія Капніст постала в образі таємничої, що наводить на хлопців страх, графині. У фантастичній комедії Олександра Майорова «Шанс» виконала роль великосвітської дами Міліци Федорівни.

Десятка найбільш відомих фільмів (всього їх понад 120) за участю актриси:


 1. «Іванна» (1959)
 2. «Пропала грамота» (1972)
 3. «Руслан і Людмила» (1972)
 4. «Бронзовий птах» (1974)
 5. «Табір іде в небо» (1976)
 6. «Дике полювання короля Стаха» (1979)
 7. «Циган» (1979)
 8. «Прощавай, шпана замоскворецкая» (1987)
 9. «Нові пригоди янкі при дворі короля Артура» (1988)
 10. «Серця трьох» (1992)
 11. Хоча Марія Капніст сама себе жартома називала Бабою-ягою та слідувати своєму іміджу дивною, навіть епатажної жінки, як гучний ляпас навколишнього цинічного світу згадуються її мудрі слова: « Не смійтеся над старістю людини, чиєю молодості ви не бачили »

  У 1993 році доля завдала Марії Капніст останній удар. Вона боялася підземних переходів: після страшних шахт Казахстану у неї розвинулася клаустрофобія — боязнь закритих просторів, підземель.

  Непереборний страх викликали, наприклад, підземні переходи. Машина збила 79-річну актрису на проспекті Перемоги в Києві, біля кіностудії імені Довженка. В кареті швидкої допомоги її сіятельство сказала свої останні слова: «Водій не винен»

  Під час лікування травм Марія Ростиславівна застудилася і померла 25 жовтня 1993 року в київській лікарні від ускладнень. Похована графиня на родинному кладовищі в селі Верхня Обухівка (Полтавська область).

  Марія Капніст,Марія Ростиславівна Капніст,острів Занкиф

  Капніст так і не зіграла свою головну роль. Головною роллю Марії Ростиславовны стала її життя — вона зуміла вийти переможцем у сутичці з безбожним століттям, якому так і не вдалося її озлобити.

  « Кожну мить прожитого життя неповторно, неоціненно. І хоча життя дала мені чимало важких випробувань — не скаржуся на свою долю. Давати силу іншим — ось найбільша радість життя. Будьте добрими. Пам'ятайте, що найкраще справу на землі — творити добро ».

  Ці рядки належать Марії Ростиславовне Капніст. Напевно, їх можна назвати заповітом талановитої актриси, сильної і мудрої жінки.

Залиш свій коментар

 • bowtiesmilelaughingblushsmileyrelaxedsmirk
  heart_eyeskissing_heartkissing_closed_eyesflushedrelievedsatisfiedgrin
  winkstuck_out_tongue_winking_eyestuck_out_tongue_closed_eyesgrinningkissingstuck_out_tonguesleeping
  worriedfrowninganguishedopen_mouthgrimacingconfusedhushed
  expressionlessunamusedsweat_smilesweatdisappointed_relievedwearypensive
  disappointedconfoundedfearfulcold_sweatperseverecrysob
  joyastonishedscreamtired_faceangryragetriumph
  sleepyyummasksunglassesdizzy_faceimpsmiling_imp
  neutral_faceno_mouthinnocent
Марія Капніст,Марія Ростиславівна Капніст,острів Занкиф
поділитися на facebook
наступна стаття »