Так Просто!
 1. Так просто
 2. » »
 3. Алкоголь в ісламі - Так Просто!

Чому мусульманам не можна пити алкоголь. Шаміль Рифатович Аляутдінов, ісламський богослов, міркує про важливе.

У багатьох людей слово «іслам» асоціюється з забороною на алкоголь. Дійсно, іслам, мабуть, єдина з світових релігій, де активно проголошується заборона на употребленияе алкоголю та інших дурманних речовин і продуктів.

Алкоголь в ісламі

Якщо вірити давньоруськими літописами, саме ця заборона не дозволив князю Володимиру Святославовичу вибрати іслам як релігії для свого народу, бо: « Русі єсть веселіє пити, не можемо без того бути ».

Алкоголь в ісламі

Чи насправді мусульман суворо забороняється вживати спиртні напої, або все-таки є послаблення? Адже у безсмертній поезії Омара Хайяма, наприклад, чимало захоплених рядків про вини. А сьогодні на вулицях наших міст досить часто можна побачити емігрантів з Центральної Азії з пляшкою міцного пива.

Алкоголь в ісламі

До прийняття ісламу жителі Аравійського півострова активно вживали алкогольні напої. Оскільки води там було мало і вона часто була непридатною для пиття із-за різних домішок і солей, люди вгамовували спрагу в основному вином і фінікової настоянкою.

Алкоголь в ісламі

Ці напої мали слабку фортецю, але в жаркому кліматі вони починали бродити, що додавало їм градусів і призвело згодом до масової алкогольної залежності. Хоча спочатку іслам не мав на увазі відмови від спиртного, пророк Мухаммед, побачивши руйнівні наслідки пияцтва, вирішив ввести сухий закон.

Були сформульовані п'ять основних причин, по яким заборонялося пити алкоголь.

Заборона на алкоголь

 1. Не можна здійснювати намаз у п'яному вигляді, а адже віруючі повинні звертатися до Аллаха по п'ять разів на день.
 2. Боязнь звикання. Мухаммед говорив, що не буде користі від того, що заборонено. Адже, випивши навіть один ковток спиртного, чоловік може захотіти ще.
 3. Затуманюючи розум, алкоголь не дає розгледіти відмінність між праведністю і гріхом.
 4. Пити спиртне — це поганий приклад для дітей. Адже старше покоління повинно слугувати взірцем для молодшого.
 5. Алкоголь знижує самоконтроль, змушує забути про Корані і заповіді Аллаха, а для віруючих це неприпустимо.
 6. У новостворену ісламську громаду подолання пияцтва прийшло не відразу. Навіть після прийняття ісламу, багато сподвижники пророка продовжували вживати спиртні напої і влаштовувати бенкети.

  Тому неприйняття пияцтва вводилося поступово. Спочатку був посланий аят, в якому говорилося про гріх і «якусь користь пияцтва».

  « Вони тебе про вина і азартних іграх запитують. Скажи: в них гріх великий, але є для вас і користь, хоч більше в них гріха, ніж користі » (Коран, 2:219).

  Потім аят, в якому застерігали віруючих від того, щоб п'яними ставати на молитву.

  « Про ті, які увірували. Не наближайтесь до молитви, будучи п'яними, поки не будете розуміти те, що вимовляєте » (Аят 4-й сури «Ан-Ніса»).

  Алкоголь в ісламі © DepositPhotos

  І нарешті було однозначно сказано, що алкоголь, поряд з азартними іграми і ворожінням, — діяння сатани.

  « О ви, хто вірує. Все, що п'янить (і труїть) розум, азартні затії, і каміння (жертовників, вівтарів і місць молена), та кидання на стрілах. Все це гидота, що измыслил сатана. Так утримайтеся від цих спокус, щоб мати вам щастя і успіх » (Коран, 5:90).

  Поверхневий аналіз текстів цих аятів призводить до думки, що мова в них не йде про абсолютну заборону алкоголю, але лише про рекомендації «триматися подалі» для того, щоб мати успіх у житті і справах.

  У той же час, якщо розумний мусульманин уважно вчитается в текст, то зрозуміє, що вони говорять про досить жорсткому вибір — або алкоголь, або молитва і перебування в ній з Аллахом Всевишнім.

  « З пальмових плодів і виноградних лоз ви добру їжу знаходите собі і п'янкий напій — тут истино знамення для тих, хто розуміє » (Коран, 16:67).

  Алкоголь в ісламі © DepositPhotos

  В історії цей аят тлумачився по-різному. Багато ортодоксальні богослови коментували його в тому сенсі, що одні і ті ж дари природи можуть бути як корисними людині, так і завдати йому шкоди.

  Частина суфіїв і ліберальні тлумачі пояснювали зміст цього аята як можливість певного послаблення у вживанні алкоголю для духовно досвідчених особистостей і просто тих, у кого голова завжди на місці.

  Для позначення алкоголю, а останнім часом також наркотиків та інших дурманних засобів, мусульманський шаріат оперує поняттям «хаммера», похідне від арабського кореня «хаммара», що означає щось на кшталт «покривати пеленою, туманити».

  Алкоголь в ісламі

  Між тим слово «хаммера» означало і напій, отриманий з виноградного або плодово-ягідних соків шляхом бродіння. Виходило, що якщо напій був виготовлений іншим чином, то вживати його можна було.

  Так, в число заборонених напоїв спочатку не потрапили пиво і отриманий у 860 році видатним перським лікарем ар-Разі спирт, який був позначений як «аль-кохль» (алкоголь), що в перекладі з арабської означає «ліки», або «цілющий засіб».

  Новітня історія

  У XIX столітті, в епоху модернізації і активних контактів із Заходом, алкогольних напоїв з'явився новий сенс — вони стали символом прогресу. Султани пили шампанське (правда, спочатку тільки на прийомах з участю європейських послів). Слідом за двором ця мода поширилася на всі вищі класи османського суспільства.

  Однак найбільше в Османській імперії полюбили раки — настояний на анісові міцний (40-50 градусів) виноградний напій. Він був дешевше міцних напоїв з Європи і не виглядав настільки явним іноземним запозиченням, як пиво.

  Алкоголь в ісламі

  Його вживання також явно не суперечило заборони Корану: на відміну від вина, раки отримують не з виноградного соку, а вичавки. Раки волів і засновник Турецької Республіки Мустафа Кемаль Ататюрк.

  Сьогодні продаж спиртного повністю заборонена в Саудівській Аравії. В Пакистані та Ірані його можуть купити тільки немусульмани і лише за пред'явленням документа про віросповідання.

  У Саудівській Аравії щороку виноситься близько двох тисяч вироків до смерті через обезголовлення, які приводяться у виконання публічно. Більшість засуджених складають засуджені за зраду або за трикратне порушення заборони на вживання алкоголю згідно хадису Абу Дауда.

  «І сказав Пророк: “Якщо вони вип'ють вина, побийте їх батогом. Якщо вони ще раз вип'ють, ще раз высеките їх. А якщо і знову вип'ють, убийте їх "" (Абу Дауд 38:4467).

  Вільніше любителі алкоголю до недавнього часу почували себе в Туреччині. У 1926 році мусульман у цій країні було дозволено продавати і вживати алкоголь. Тим не менш турки не стали сильно питущою нацією: у 2010 році споживання спиртного на душу населення в країні було найнижчим в Європі (півтора літра в рік).

  У 2012 році був прийнятий закон про заборону продажу спиртного на розлив, а після цього парламент заборонив продавати алкоголь у нічний час, а також на відстані ближче 100 метрів від шкіл і мечетей. Але головним знаряддям уряду стали акцизи: з-за них вартість раки до 2010 року зросла в чотири рази, а пива — у вісім разів.

  Іран в ХХ столітті також йшов по шляху зростаючої популярності спиртного. Після ісламської революції 1979 року і наступного заборони на алкоголь іранці повернулися до «тайнопитию»: щороку в країні нелегально продають 80 мільйонів літрів алкоголю.

  Алкоголь в ісламі

  Влада Ірану оцінюють число мають проблеми з алкоголем в 200 тисяч чоловік. Міністерство охорони здоров'я країни планує відкрити для страждаючих алкоголізмом 150 лікувальних центрів. І це при тому, що порушення антиалкогольних норм в Ірані може каратися ударами батогом, в'язницею і навіть стратою.

  Можна чи не можна?

  Суворого єдності з цього питання немає і у сучасних богословів. Так, відомий шейх доктор Юсуф аль-Кардаві на основі принципу «що гріх у великому, то гріх і в малому» вивів фетву про забороненість безалкогольного пива, мотивуючи це тим, що в мінімальних кількостях алкоголь у ньому все-таки є. Але цей напій вільно продається в ортодоксальних Саудівській Аравії та Ірані.

  Алкоголь в ісламі

  У 2008 році ісламський богослов Юсуф аль-Кардаві випустив фетву, в якій дозволялося вживання спиртного в обмеженій кількості.

  Аль-Кардаві мотивував це тим, що вміст спирту в напої менше 05 % цілком припустимо для правовірних, так як не веде до сп'яніння, тому не може суперечити догмам ісламу.

  Правда, більшість його колег так і не підтримав. Вони погоджуються, що алкоголь може призвести до скоєння гріха і є одним з інструментів впливу шайтана на людину.

  Алкоголь в ісламі

  Шаміль Рифатович Аляутдиинов, ісламський богослов і проповідник, автор численних книг з ісламської тематики, вважає, що спиртне ні за яких обставин не може бути дозволеним для мусульманина. Воно є ключем до всіх видів зла, руйнує мозок і особистість людини, приводячи, зрештою, до ранньої смерті.

  Можна стверджувати, що головним реальним історичним наслідком введення в ісламі заборони на спиртне стало виключення його зі сфери відкритій публічності. Як би там не було, сьогодні спиртне досить відкрито вживається в таких країнах, як Туреччина, Сирія, Йорданія, Ліван.

  Щоправда, по-справжньому п'яних тут практично не зустрінеш. Любителі випити роблять це подалі від сторонніх очей і вживають алкоголь в досить помірних кількостях.

  Протягом майже всієї історії заборона на алкоголь в ісламі насаджувався зверху — з боку влади і богословів, а сприймався людьми як незручне правило, яке треба обійти з мінімальними втратами для власного гаманця, здоров'я та совісті.

  Зараз же, особливо в розвинених країнах, мусульмани нерідко самостійно визначають свою релігійну ідентичність і шукають відповіді на питання про те, як повинен жити правовірний. Повна відмова від спиртного означає тут певну сходинку на шляху індивідуального духовного зростання, що є благим справою для будь-якої релігії.

Залиш свій коментар

 • bowtiesmilelaughingblushsmileyrelaxedsmirk
  heart_eyeskissing_heartkissing_closed_eyesflushedrelievedsatisfiedgrin
  winkstuck_out_tongue_winking_eyestuck_out_tongue_closed_eyesgrinningkissingstuck_out_tonguesleeping
  worriedfrowninganguishedopen_mouthgrimacingconfusedhushed
  expressionlessunamusedsweat_smilesweatdisappointed_relievedwearypensive
  disappointedconfoundedfearfulcold_sweatperseverecrysob
  joyastonishedscreamtired_faceangryragetriumph
  sleepyyummasksunglassesdizzy_faceimpsmiling_imp
  neutral_faceno_mouthinnocent
Алкоголь в ісламі
поділитися на facebook
наступна стаття »