Так Просто!
 1. Так просто
 2. » »
 3. Справжнє зло в старості: це важко уявити в 3040 і 50 - Так Просто!

Справжнє зло в старості: це важко уявити в 3040 і 50

Ми знаємо Андре Моруа як майстра жанру романтизованою біографії і короткого іронічно-психологічного оповідання. Багато хто зачитувалися його творами «Листи незнайомці» і «Фіалки щосереди», але мало хто знав про «Мистецтво жити», тому що ця книга не була видана російською.

Вона не менш цінна, ніж його художні творіння. У ній письменник розмірковує про кохання, дружбу, про шлюб, щастя, старості, найважливіші речі в житті. Пропонуємо тобі оцінити уривок з цього твору у перекладі Ірини Курдаковой, присвячений сприйняття старіння.

Справжнє зло в старості: це важко уявити в 3040 і 50 © DepositPhotos

Старість людини

«Старіння — дивний процес. Настільки дивний, що часто нам важко повірити в це. Тільки коли ми бачимо, яке час вплив зробило на наших ровесників, ми, як у дзеркалі, спостерігаємо, що воно зробило з нами. Адже у своїх власних очах ми все ще молоді. У нас ті ж надії і страхи, що і в молодості. Наш розум все ще залишається живим, а наші сили, здавалося б, не вичерпалися. Ми проводимо експеримент: “чи я Зможу піднятися на цей пагорб так само швидко, як я це робив, будучи молодим? Так, я трохи задихався, дійшовши до вершини, але я витратив стільки ж часу, і, швидше за все, я і раніше трохи задихався"".

Справжнє зло в старості: це важко уявити в 3040 і 50 © DepositPhotos

Осіннє рівнодення

«Старість — це набагато більше, ніж сиве волосся, зморшки і думки про те, що гра зіграна, що сцена належить молодим».

«Справжнє зло в старості — це не слабкість тіла, а байдужість душі. За тіньової лінією ми бачимо людей і світ такими, якими вони є, без ілюзій. Старий людина задає собі питання: "Навіщо?" Це, можливо, сама небезпечна фраза. Одного разу старий чоловік скаже собі: “Навіщо боротися? Навіщо виходити з дому? Навіщо вставати з ліжка?""

«За винятком найпростіших організмів, яким вдається уникнути старіння шляхом поділу на два нових організму, для кожної живої істоти настає старість. Чому травневої метелику відведено лише дві години для любовної гри, а черепаха і папуга можуть жити два століття? Чому щуки і коропа відпущено жити 300 років, а Байрону і Моцарту тільки 30? Середня тривалість життя 150 років тому була 40 років, сьогодні в найбільш цивілізованих країнах вона складає близько 70 років. Якщо війни і революції не погіршать екологічної обстановки, 100 років будуть нормальною тривалістю життя в наступному столітті. Але це не вплине, проте, на проблему старіння» .

Справжнє зло в старості: це важко уявити в 3040 і 50 © DepositPhotos

Кокосове дерево життя

«Чим живі істоти ближче до природи, тим жорсткіше вони ставляться до своїх старих. Старіючий вовк користується повагою своєї зграї тільки до тих пір, поки він може наздогнати жертву і вбити її. Кіплінг у своїй "Книзі джунглів" описав лють молодих вовків, яких вів на полювання старий вовк, який втрачає свої сили. День, коли Акела упустив видобуток, став кінцем його кар'єри. Старий беззубий вовк був вигнаний зі зграї своїми молодими товаришами» .

«У цьому відношенні примітивні люди схожі на тварин. Один мандрівник, що відвідав Африку, розповів про те, як старий вождь благав її дати йому фарбу для волосся. "Якщо люди мого племені помітять, що я седею, вони вб'ють мене"" .

«Мешканці одного з островів Південного моря змушували людей похилого віку залазити на кокосові дерева, а потім трясли їх. Якщо старий не падав, то отримував право жити; коли ж він падав з дерева, то його засуджували до смерті. Цей звичай здається жорстоким, але ж у нас теж є свої кокосові дерева!»

"Про державних діячів, акторів, лекторах можуть одного разу сказати: "Він помер". У багатьох випадках це означає смертний вирок з тієї причини, що разом з відходом на пенсію приходить бідність, або в результаті відчаю виникає слабкість. Загальним кокосовим деревом для всіх стають війни» .

«Серед селян, де життя ближче до природи, фізична сила все ще регулює взаємовідносини між поколіннями. У містах тріумф молодості більш помітно проявляється під час революцій і швидких змін у суспільстві, так як молодість швидше адаптується до змін, ніж старість» .

«І, навпаки, в цивілізованих країнах, де багато заможних людей, існує тенденція піклуватися про літніх людей і віддавати їм шану. Старих людей не кидають, тому що в світі, де довгий час не було змін, досвід набуває особливу цінність» .

«Однак старий лідер, який зробив кар'єру в молодості, із сил вибивається, щоб виглядати молодим. Як старий вовк, він намагається приховати свою безпорадність. Таким чином, молодість і старість взаємозамінюють один одного, чергуючись в природному ритмі» .

«Марно бажати того, щоб це було інакше. Можливо, найкращою схемою існування двох поколінь була б наступна: юні командують, а мудрі старики займають посади державних радників» .

Справжнє зло в старості: це важко уявити в 3040 і 50 © DepositPhotos

Тиранія минулого

«Старість приносить нескінченні труднощі. Однак якщо ви хочете з ними боротися, ви повинні спокійно визнати їх. Коли лікар приходить до серйозно хворому пацієнтові, він каже: "Ось що трапиться, якщо ви не будете піклуватися про себе". Потім він перераховує симптоми, кожен з яких важче попереднього, і запевняє: "Ні один з цих симптомів не розвинеться, якщо ви застосуєте превентивні заходи"" .

«Ось і я хочу розповісти вам про те, з якими неприємностями ви можете зіткнутися в старості і як їх уникнути, якщо попередити» .

«Старіюче тіло — як довго працював двигун. При уважному до нього відношенні, догляді та своєчасній профілактиці він може добре послужити. Звичайно, воно буде вже не таким, як колись, і від нього не можна вимагати надто багато. Але при розумному відношенні до свого організму можна зберегти активність в старості» .

«У старих людей розвивається дивовижний егоїзм, який їм заважає дружити з молодими. Якби не він, то тепло, будучи сполученим з досвідом, навпаки, приваблювало б молодих» .

«Один з ознак старості — скупість. Старий чоловік знає, що йому не так легко заробити гроші, і тому він береже те, що вже має. Ще одна причина скупості: кожна жива істота повинна мати пристрасть, а пристрасть до грошей цілком може замінити відсутність інших пристрастей. Скупість у старих людей стає грою, і ті, хто грає в неї, знаходять незвичайне задоволення в накопиченні грошей. Це гра не вимагає ні сил, ні молодості, ні здоров'я» .

«У старих людей зазвичай слабшає мозкова діяльність, їм важко виробляти нові ідеї, тому вони дотримуються ідей, які були у них в молодості. Заперечення приводять їх в сказ, так як вони розцінюють це як неповагу до себе. Їм важко йти в ногу з часом, і вони знову і знову продовжують згадувати своє минуле» .

«Самотність — найбільше зло в старості; один за іншим ідуть старі друзі і родичі, і замінити ці втрати не можна. Старість забирає сили і забирає задоволення» .

""Старість — це тиран, — сказав Ларошфуко, — який забороняє задоволення юності, погрожуючи покаранням смертю". Насамперед "забороняється" бурхлива любов, характерна для молодих. Літні люди часом переживають, що їх фізичні бажання не збігаються з можливостями. У багатьох випадках старіє не тільки тіло, але і душа» .

«У давньогрецькій історії відомий випадок, коли один з патриціїв все своє життя любив жінку, яка заради нього кинула чоловіка, дітей, друзів, втратила повагу людей свого кола. Він не міг одружитися на ній, так як вже був одружений. Вона присвятила себе його задоволень, його кар'єрі, його роботі. Згодом їх любовний зв'язок перейшла в ніжну і довгу дружбу. Йому було 80 років, а їй 70 вони бачилися щодня. Коли жінка померла, то кожен, хто знав патриція, дуже жалів його. Всі говорили: "Він це не перенесе". Проте він швидко прийшов до тями після шоку. Він не тільки був занадто старий, щоб любити, але і занадто старий, щоб страждати» .

Справжнє зло в старості: це важко уявити в 3040 і 50 © DepositPhotos

Носіть перуки й намиста!

«Мистецтво старіння полягає в боротьбі з цими неприємностями. Але чи можливо це, якщо вони атакують тіло? Хіба старість не є природним біологічним зміною організму, неминучість якого необхідно прийняти?»

«Цивілізація і досвід навчили людей боротися якщо не зі старістю, то з її зовнішніми проявами. Елегантна одяг і добре підібрані коштовності привертають погляд і відволікають увагу від фізичних вад. Особливу роль грає використання прикрас. М'які переливи перлового намиста змушує забути про недоліки шиї. Блиск кілець і браслетів приховує вік рук і зап'ясть. Красиві шпильки і сережки, як татуювання у примітивних племен, так впливають на уяву, що зморшки на обличчі можна не помітити» .

«Робити все, щоб згладити відмінності між юністю і старістю, — вчинки цивілізованих людей» .

«Перуки були винайдені для того, щоб приховати порідіння волосся або лисину. Уміле користування косметикою допомагає замаскувати ознаки в'янення шкіри. Мистецтво одягатися, особливо після певного віку, полягає в умінні приховати свої недоліки» .

«Часто говорять, що вік людини визначається не його роками, а станом його судин і кісток. Чоловік до 50 років може виглядати старше, ніж в 70. Добре треноване тіло зберігає гнучкість протягом тривалого часу, і тоді старіння не супроводжується численними хворобами. Мудрість полягає в тому, щоб вправлятися щодня, а не від випадку до випадку. Неможливо зупинити наступ старості, але бажано заперечувати її» .

"Відомий філософ Монтень сказав: "Я волію бути старим довго, а не стати їм передчасно"" .

«Душа, як і тіло, також потребує вправах. Тому не варто відкидати любов у старості тільки тому, щоб не здатися смішним. Немає нічого смішного в тому, що два старих людини люблять один одного. Повага, ніжна прихильність та захоплення не мають віку» .

«Часто відбувається так, що, коли молодість і пристрасті йдуть, любов набуває певний аскетизм, що не позбавлене своєї принади. Таким чином, спільне існування пари нагадує річку, яка на початку течії несеться, перестрибуючи через валуни, але чисті води течуть більш спокійно, наближаючись до моря, і на її широкій поверхні відбиваються зірки» .

«Любов в старості може бути такою ж щирою і зворушливою, як у молодості. Віктор Гюго розповідав, як він був зворушений, коли побачив разом мадам Рекамье і Шатобріана. Вона була сліпа, а він паралізований. “Кожен день 3 години Шатобріана привозили до мадам Рекамье. Жінка, яка більше нічого не бачила, шукала суспільства чоловіка, який більше нічого не відчував; їхні руки зустрічалися, вони були близькі до смерті, але вони все ще любили один одного"" .

Справжнє зло в старості: це важко уявити в 3040 і 50 © DepositPhotos

Не вибули з гри

«Емоційне життя полягає не в одних лише любовних імпульсах. Прихильність літніх людей до онукам часто заповнює їх життя. Ми радіємо їх радощів, страждаємо, коли вони страждають, любимо, коли вони люблять, і приймаємо участь в їх боротьбі. Як ми можемо відчувати себе такими, що вибули з гри, якщо вони грають в неї замість нас! Як ми можемо бути нещасливими, якщо вони щасливі! Як приємно спостерігати, що вони отримують задоволення від тих книг, які ми їм порекомендували» .

«Бабусі й дідусі часто знаходять спільну мову з онуками швидше, ніж з дітьми. Навіть фізично вони ближче до онуків. Вони не можуть бігати з сином, але вони можуть бігати з онуком. Наші перші і останні кроки мають однаковий ритм» .

«Крім того, люди старіють повільніше, якщо у них є обгрунтовані причини, щоб жити. Вважається, що людина виснажує себе, якщо він дуже активний у старості. Як раз навпаки. Старіння — це не більш ніж погана звичка, якої зайнята людина не має часу слідувати» .

«У багатьох випадках старі люди є кращими лідерами, ніж молоді. Старі дипломати і доктора досвідчені і мудрі, так як їх не відволікають молоді пристрасті, і вони можуть міркувати спокійно» .

"Цицерон сказав: "Великі справи здійснюються не за допомогою фізичної сили, а завдяки зрілої мудрості, притаманною старості"" .

Справжнє зло в старості: це важко уявити в 3040 і 50 © DepositPhotos

Лінія світла

«Є два розумних способу старіти. Перший — не старіти. Він для тих, кому вдається уникнути старості, ведучи активний спосіб життя. Другий — приймати старість зі спокоєм і відчуженістю. Час боротьби пройшло. Є старі люди, які не тільки заздрять молодим, а жаліють їх, тому що штормове море життя все ще лежить біля їхніх ніг. Позбавлені деяких задоволень молодості, ці люди з особливою гостротою відчувають ті задоволення, які у них залишилися» .

«Існує декілька способів старіти неприємно. Найгірший з них — намагатися утримати те, що не можна повернути. Нажаль, зустрічаються такі люди, чиє життя отруєна до останніх днів постійною незадоволеністю» .

«Мистецтво старіти — це мистецтво вести себе так, щоб бути для наступних поколінь опорою, а не каменем спотикання, довіреною особою, а не суперником» .

«Слід також поговорити про відхід на пенсію. Деякі важко це переживають. Між тим для людини, що зберегла здатність дивуватися, вихід на пенсію може бути приємним моментом в його житті. У себе вдома, в своєму саду він може, нарешті, зайнятися улюбленими справами» .

«Ще цікавіше буде жити того, кого завжди хвилювали поезія, книги, краси природи. Твори великих письменників — наші безсмертні друзі» .

«Музика — також надзвичайно відданий друг. Для тих з нас, хто розчарувався в людях, музика — відхід у інший, прекрасний світ» .

"Паскаль сказав: "Життя людини можна назвати щасливою, якщо він починає її з любові й закінчує, досягнувши вершин честолюбства". Якщо амбіції задоволені, то життя в старості протікає спокійніше» .

"Таким чином, через 10 або 20 років після того, як чоловік перетнув "лінію тіні", він може перетнути "лінію світла". Він спокійний і щасливий. Його відкритість і привітність говорять про стан його душі. Ні, старість — це не пекло, над входом до якого написано: "Оставь надежду всяк сюда входящий". Якщо старі люди гідні дружби, вони оточені друзями і в старості. І, нарешті, страх смерті в старості можна преодолеть вірою і філософією» .

Справжнє зло в старості: це важко уявити в 3040 і 50 © DepositPhotos

Просто спати пора

«Чи зможе коли-небудь наука зробити так, щоб старість не руйнувала наше тіло? Чи можливо створити фонтан молодості, в чиїх водах ми могли б скупатися, щоб знову стати юними? Біологам вдалося цього домогтися в дослідах над найпростішими організмами. Але потрібно людині жити так довго?»

«У 80 років людина вже все спробував: любов і її кінець, амбіції і подальше спустошення; кілька наївних ілюзій і протверезіння, що настає після їхнього краху» .

«Страх смерті не дуже великий у старості; всі прихильності й інтереси залишилися в минулому і стосуються тих людей, які вже померли» .

«Коли Герберта Уеллса вшановували з приводу його 70-річчя, він виголосив промову, в якій зазначив, що ця подія воскресив його дитячі враження. Няня, бувало, говорила йому: "Генрі, вам пора спати". Він зазвичай протестував, але в глибині душі знав, що сон принесе йому відпочинок» .

"Смерть — це така ж добра і одночасно сувора няня, і коли приходить час, вона каже: "Генрі, вам пора спати". Ми трохи протестуємо, але добре знаємо, що пора відпочивати і в глибині душі чекаємо цього» .

Залиш свій коментар

 • bowtiesmilelaughingblushsmileyrelaxedsmirk
  heart_eyeskissing_heartkissing_closed_eyesflushedrelievedsatisfiedgrin
  winkstuck_out_tongue_winking_eyestuck_out_tongue_closed_eyesgrinningkissingstuck_out_tonguesleeping
  worriedfrowninganguishedopen_mouthgrimacingconfusedhushed
  expressionlessunamusedsweat_smilesweatdisappointed_relievedwearypensive
  disappointedconfoundedfearfulcold_sweatperseverecrysob
  joyastonishedscreamtired_faceangryragetriumph
  sleepyyummasksunglassesdizzy_faceimpsmiling_imp
  neutral_faceno_mouthinnocent
Справжнє зло в старості: це важко уявити в 3040 і 50
поділитися на facebook
наступна стаття »